KF Nerashti shpallet kampion ne ligen komunale per sezonin 2016-2017

ezoni mbarroj, kupa u fitua dhe i gjithe fshati u gezua.Keta djelmosha qe i shihni ne foto jane ata qe dje i dhane feste fshatit, jane ata te cilet i dhane titullin KAMPION fshatit.Na keni bere krenare, puna juaj e palodhshme dje u kurorezua, andaj ne emer te kryesise se klubit, trajnerit dhe gjithe stafit te klubit desha te ju falenderoj per cdo pike djerse qe keni derdhur dhe kupen e Kampionit na e sollet ne Nerasht.Ju falenderoj per mundin qe keni dhene, per shpirtin luftarak qe keni treguar dhe per edukaten sportive te deshmuar gjate gjithe kampionatit.Ju meritoni shume, andaj shpresoj qe perkrahja qe kemi patur nga i gjithe fshati nuk do mungoj edhe ne te ardhmen.
Disa fjale edhe per publikun, bashkfshataret tane,te cilet dje i madh e i vogel ishin ne stadium ne numer te madh.Keni qene me ne ne vazhdimesi te kampionatit na keni dhene perkrahje ne cdo sekond te luajtur andaj jemi shume mirenjohes dhe nga thellesia e zemres ju themi sot Faleminderit.
Faleminderit bashkfshatareve tane gjithashtu edhe per ndihmen financiare qe i ofruan klubit.Kur ne si kryesi kerkuam ndihme, ju nuk nguruat aspak na dolet krahe, na mbeshtetet dhe sot festojme te gjithe bashke.Pa ju kjo feste nuk do ishte e mundshme andaj faleminderit edhe njehere nga zemra.Shpresojme te jeni prane nesh edhe ne sfidat tjera qe na presin.
Faleminderit trajnereve dhe gjithe stafit te cilet morren persiper te udheheqin me klubin aty ku eshte lufta pra ne fushe.
Besoj se ne pergjithesi nje cope falenderimi ka arritur te cdokush, kjo ishte nje lloj permbledhje e gjithe kampionatit, disa fjale te cilat dolen nga brendia e zemres.
Vazhdojme ende me te forte
P.S. Jo rastesisht zgjodha kete foto pasi mendoj se ka merituar epitetin Foto e Dites ?
#FORCANERASHTI
#FORCAKAMPIONA

Momente nga ndeshja KF Nerashti-KF Çakllani

Posted by Lfk Tetovë Офс Тетово on Dienstag, 23. Mai 2017

Përfundon projekti i rezervuarit në lagjen shulke, detaje që i’a vlen të përmenden …

Ky projekt ka filluar para 9 muajsh dhe sot (24/04/2017) është bërë hapja solemne. Tanimë lagjia shulke ka një rezervuar të vetin me standarde europiane ku për një periudhë afatgjate është siguruar furnizimi me ujë të pijshëm për banorët.

Projekti përafërsisht ka kushtuar rreth ~80.000 euro, investimin e ka bërë familja Alili në krye me Jusuf Alilin kurse kontribut të jashëzakonshëm ka dhënë edhe Qamil Qamili (Mësuesi Qamil) i cili ka lëshuar tokën ku është ndërtuar rezervuari pa para. Përfundimi i këtij projekti me sukses tregon se me vet-iniciativë dhe vet-financim në fshat mund të bëhen shumë punë, pa marrë parasysh se jemi në majën e krizëz politike.

Ky rezervuar do të ketë kujdestarin e vet të cilin do ta caktojë këshili, i cili do të kujdeset për mirëmbajen gjatë gjithë kohës. Prej muajit Korik, banorët e lagjes shulke do të duhet të paguajnë një shumë prej 150 deri 200 denarësh në muaj ku do të mbulohen të gjitha harxhimet për mirmbajtjen.

Diaspora e Nerashtit në Danimarkë unanimisht përkrah Amirin për deputet

Nerashtasit në Danimarkë si çdo të shtunë takohen në klubin e tyre në Ballerup, sonte para zgjedhejve, ata kanë lëshuar në Facebook mesazhin ku përkrahin unanimisht Amir Elezin për deputet dhe Lëvizjen BESA në Nerasht.

Një grup i të rinjëve gjatë gjithë fushatës kanë bërë aktivitete dhe apel nëpër klubet e fshatrave tjera së komunës Tearcës në Danimarkë që familjarët e tyre të përkrahin Amirin dhe Lëvizjen BESA në njësinë zgjedhore 6.

“Ju bëjmë thirrje familjarëve në vendlindje që unanimisht të perkrahet Dr. AMIR ELEZI – Levizja BESA. Suksese Amirit.” thonë nga klubi.

Mbështetja nga Danimarka nuk mungon edhe fizikisht, një autobus ka nisë nga Danimarka dhe arrinë nesër në Nerasht ora 10 në mëngjes.

 

APEL – deri tek qytetarët e fshatit

Kurrë në historinë politike të Nerashtit nuk ka ndodhur që një parti të grisë dhe të vandalizojë me fletushkat dhe reklamat e një partie tjetër. Kjo ka ndodhur dje dhe është turp dhe ditë zie për Nerashtin! Mbushuni mend o njerëz, nuk jemi në vitin 2001 por 2016. Zgjedhjet vijnë e shkojnë, fytyrat e nxirra nuk zbardhen më! Ju lutemi, evitoni çdo provokim edhe konflikt verbal ose fizik, Nerashti nuk duhet të bjerë viktimë e këtyre provokimeve.

 

Nerasht shikoni si e shprazin kamionin e plehrave në vendbanim (FOTO + VIDEO)

Punonjësit e kompanisë për mbledhjen e mbeturinave në Komunën e Tearcës gjatë ditës së sotme pasi kanë grumbulluar mbeturinat në fshatin Nerasht, në një moment kanë lëshuar në një kanal të hapur në mes shtëpive lëngun e mbeturinave të mbledhur në Kamion.

Banori i Nerashtit ka arritur të kap këtë ngjarje në momentet e fundit, dhe pasi ju ka kërkuar llogari nga punonjësit për këtë veprim, të njëjtit i kanë thënë se ne zbatojmë vetëm urdhërat që marrim dhe kanë vazhduar më tej.
Lëngu i mbeturinave është mjaftë i dëmshëm për shëndetin e njerëzve, ka materje kancerogjene dhe lëshon erë të keqe për disa ditë me rradhë.

Portali Nerashti.com gjatë tërë ditës është munduar të kontaktoj me kryetarin e Komunës së Tearcës nëpërmjetë telefonit, por ka një kohë të gjatë që nga kjo komunë nuk përgjigjen as në telefon as në emaile për portalin Nerashti.com

Mërgatës së Nerashtit pjesërisht i’u hiqet e drejta e votës, emrat e tyre dhe hapat për rikthim në listë

Kujdes! Kur partia shqiptare në pushtet thotë “jo nuk do të lejojmë të ju ndodh kjo shqiptarëve” ajo vetëm se ka ndodhur më!

Të nderuar mërgimtarë, poshtë këtij teksti i keni 5 faqe me emra dhe mbiemra të votesve që janë fshirë nga lista zgjedhore në f. Nerasht, d.m.th ju është hequr e drejta e votës përgjithmonë.

Çka duhet të bëni ju?

Personat emrat e të cilëve ndodhen në listë patjetër duhet të paraqiten në KQZ që të mund ta ruajnë të drejtën e votës! Ju lutemi që çdo viktimë e këtij akti të paturpshëm të paraqitet tek zyrat e KQZ ose përmes ueb faqes www.sec.mk dhe të kërkojnë të ju kthehet e drejta e tyre e votës dhe se nuk janë të ashtuquajtur “votues fiktiv” por qytetarë bujarë të këtij vendi.

KQZ / Adresa & Kontakti:
Rruga: Kirili dhe Metodi, nr.54, Shkup 1000
E-mail: [email protected]
Telefoni: +389 2 3244744
Fax: +389 2 3244745
[email protected]

Linqe:
https://izbirackispisok.gov.mk/
http://www.sec.mk/category/lajmerime/?lang=sq
http://www.sec.mk/kontakt/?lang=sq

F1 F2 F3 F4 F5

Ujësjellësi jofunksional – Komuna ka bërë ndërprerje të jashtëligjshme!

Komuna e Tearcës e ka ndërprerë ujin e Nerashtit të po kësaj komune në mënyrë të jashtëligjshme. Tashmë më shumë se 5 mijë banorë të këtij fshati e pinë ujin e vjetër, absolutisht i papijshëm, ngase ndërprerja e ujit të ri, për të cilin janë harxhuar mijëra euro dhe i cili Nerashtit i ka kushtuar shkatërrim i plotë i rrugëve të fshatit, është bërë plotësisht jashtë çdo rregulle ligjore.

Tashmë nëpër fshat qarkullojnë zërat se EVN-ja e ka ndërprerë ujin shkaku i faturave të papaguara, një gjë e këtillë është absolutisht e pavërtetë. Mënyra e ndërprerjes është në kundërshtim me Ligjin me furnizim me ujë të pijshëm, Neni 33, Pika 1 (Gazeta Zyrtare e RM-së, nr. 68/04,28/06, 103/06, 17/11, 54/11 dhe 163/13. Pra, ndërprerja është bërë pa vërejtje paraprake.

Problem tjetër është edhe sasia e parave të caktuara për pagesë, e cila është venduar pa asnjë standard, pa matës, në një projekt të dështuar ku vetëm 25% e fshatit furnizohet me ujë, ndërkaq Komuna e Tearcës me gojën plot e ka cilësuar këtë projekt si TË SUKSESSHËM.

A nuk ishte kjo një tentim per vjedhje, ama me ligj?

Tashmë dihet se lëshimi i ujit të Ri në fshat për më shumë banorë, respektivisht madje edhe për më pak se gjysmën e fshatit (sepse vetëm 25% e fshatit u furnizua atë pak kohë me ujin e ri), i kushton shtrenjtë NERASHTIT, sepse sistemi është i tillë që nuk lejon furnizimin për më shumë banorë. Pra, nëse lëshohet më shumë ujë, ka rrezik për plasjen e gypave të venduar gjatë këtij projekti, të cilët u vunë e u hoqën më shumë se një herë, e që së paku 1 herë dështuan vetëm gjatë provës.
Dikush po mundohet të na mashtrojë në sy, po NE, që i helmuam fëmijët me ujin E AFRIKËS në mes të SHARRIT, a do të heshtim ende?

UJS